Co je Helium?
Co je síť Helium
Síť Helium je tvořena z tzv. Helium hotspotů (bran), které jsou navzájem propojeny Internetem, a které umožňují připojení různých IoT zařízení k Internetu pomocí bezdrátové technologie LoRaWAN, která je obdobou WiFi. Rozdíl je v tom, že LoRaWAN má řádově větší dosah (až 15km), malou spotřebu a nízkou datovou rychlost, která je však pro přenos dat z IoT senzorů zcela dostatečná.
Těžba kryptoměny HNT
Od ostatních sítí, které zajišťují připojení chytrých IoT zařízení k Internetu, se síť Helium odlišuje tím, že majitelům (provozovatelům) Helium bran umožňuje těžit kryptoměnu. Tyto Helium hotspoty pracují ve volném bezlicenčním pásmu, majitelem hotspotu se může stát v podstatě kdokoliv a za rozšiřování Helium sítě je odměňován těžbou kryptoměny HNT (Helium Network Token). Helium síť je tedy tvořena "obyčejnými" lidmi - majitely Helium bran, kteří tvoří tzv. "People's Network" síť. Na rozdíl od jiných technologií pro těžbu kryptoměn je spotřeba Helium bran velmi malá (do 5W). Těžbu kryptoměny vykonává samotná brána tím, že ověřuje konektivitu a zajišťuje přenos dat z jednotlivých IoT senzorů. Zisk tak závisí na množství dat přenesených Helium bránou a na velikosti pokryté oblasti. K těžbě HNT tedy stačí nainstalovat Helium bránu (resp. její anténu) na nějaké vyvýšené místo a registrovat bránu do Helium sítě.
Síť Helium je v současnosti nejrychleji rostoucí uživatelskou bezdrátovou sítí na světě (mapa aktuálního pokrytí viz zde).
Připojení IoT senzorů k Helium síti
Majitelé IoT zařízení tedy nemusí pro jejich připojení k Internetu nákladně budovat vlastní LoRaWAN síť, ale jednoduše se připojí k nejbližšímu dostupnému Helium hotspotu (bráně). Za připojení platí IoT uživatelé pomocí tzv. data kreditů (DC), které lze zakoupit pomocí aplikace Helium Console a zaplatit buď platební kartou nebo "spálením" HNT mincí, pokud uživatel již nějaké má (návodné video, jak získat DC kredity naleznete zde). IoT senzor vznese k Helium bráně požadavek na přenos dat s přiloženou elektronickou platbou, přičemž větší část odměny připadne hotspotu, zbytek je určen pro další Helium zařízení a operace. Pro toto propojení LoRaWAN technologie s platebním protokolem se používá označení LongFi.
Poplatky za připojení k síti Helium jsou výhodnější než u jiných způsobů připojení. Každých 24 bytů přenesených dat (1 packet) stojí 1 DC = 0.00001 USD. Příklad: Roční poplatky za připojení jednoho IoT senzoru, který vysílá každých 5 minut, činí 1.05 USD. Na webu helium.com je k dispozici datový kalkulátor pro výpočet poplatků v závislosti na počtu IoT čidel a frekvenci vysílání a pro různá časová období.
Helium brány Milesight
Společnost Milesight patří k předním světovým výrobcům komponent pro síťový video dohled a a pro Internet věcí. IoT sortiment tohoto výrobce zahrnuje kromě nejrůznějších IoT senzorů, kontrolerů a routerů rovněž Helium kompatibilní LoRaWAN brány. V současnosti je k dispozici model UG65 s krytím IP65, v nejbližší době bude uveden model UG67 s krytím IP67 pro náročné venkovní prostředí. Technické a cenové informace k Helium bránám Milesight naleznete na našem e-shopu www.escadtrade.cz v sekci "IoT čidla a zařízení".