Univerzální LoRaWAN® stanice pro bezkontaktní nepřímé měření střídavého proudu ve 12 (jednofázových) nebo 4 (třífázových) obvodech měřící proudovou smyčkou až do 4000A
CTH01 je 12kanálová LoRaWAN® stanice pro monitorování proudu ve 12 - jednofázových nebo 4 - třífázových obvodech, 1fázové a 3fázové měření lze také kombinovat. CTH01 snímá aktuální protékající elektrický proud [A] a vypočítává odebíranou elektrickou spotřebu [Ah]. Bezkontaktní (neinvazivní) měření střídavého proudu nepřímou metodou je realizováno pomocí proudového transformátoru nebo Rogowského cívek. Pro měření proudu se měřicí transformátory s děleným jádrem (nebo Rogowského cívky) upnou kolem přívodních vodičů bez nutnosti řezání kabelů nebo přerušování napájení. Pro připojení napětí k okruhovému jističi lze kromě standardních svorek také použít magnetické sondy, které stačí nacvaknout na šrouby jističe a není nutné zapojení svorek ani odizolování, tudíž nedochází k přerušení napájení. CTH01 integruje měřicí proudové transformátory s děleným jádrem a Rogowského cívky do jedné kompaktní jednotky, a kombinuje různé proudové rozsahy napříč kanály. CTH01 odesílá načtené hodnoty prostřednictvím vestavěné bezdrátové technologie LoRaWAN v reálném čase na IoT Cloud. Odeslané hodnoty lze vzdáleně monitorovat prostřednictvím webové stránky nebo mobilní aplikace v chytrém telefonu. Proudový senzor může automaticky odesílat alarmy při dosažení nastavených minimálních a maximálních prahových hodnot. Kompaktní velikost a konstrukce proudového senzoru umožňují rychlou a bezpečnou instalaci i v těsném prostoru bez nutnosti odpojení spotřebiče od napájení, což zjednodušuje instalaci a šetří náklady. Proudovou stanici CTH01 lze používat pro monitorování energie a správu inteligentních budov, detekci a prevenci poruch strojů v reálném čase.
| Model | CTH01-868M |
| Měření | Elektrický proud a napětí (RMS) Účiník Aktivní, jalový a zdánlivý výkon Aktivní (příjem nebo výdej), jalový (příjem nebo výdej), zdánlivá energie Nesymetrie třífázového napětí Celkové harmonické zkreslení napětí (THDv) Celkové harmonické zkreslení proudu (THDi) |
| Vzorkovací frekvence | 8kHz |
| Provozní frekvence | 50Hz - 60Hz |
| Měření napětí | 100 - 500V AC Maximální napětí (N-L) 290 Vrms Maximální napětí (L-L) 500 Vrms Kabelové připojení AWG 26 - 12 |
| Měření elektrického proudu |
až 4000 A (podle použitého měřicího proudového transformátoru nebo Rogowského proudové cívky, |
| Přenost | ±1 % (podle normy IEC 62053-21), ±2 % (podle normy IEC 62053-23) |
| Způsob měření | Třífázové: fáze L1 až L3 s nulovým vodičem nebo bez něj Jednofázové: fáze L s nulovým vodičem Smíšené třífázové a jednofázové |
| Počet měřených el. obvodů | 12 (jednofázových), 4 (třífázové) skupiny A, B, C, D |
| Konektory měřicích senzorů | 12x RJ11 |
| Teplotní NTC senzor | Externí NTC senzor pro měření teploty kabelu -20°C ~ 100°C, přesnost ±1 % |
| Konfigurace | přes NFC Bluetooth, aplikace do mobilního telefonu |
| Funkce | Ukládání dat (20 000 záznamů, 2 000 alarmů), analýza dat (12 měsíců energetických statistik), alarm při překročení prahové hodnoty, alarm při překročení rozsahu, alarm při výpadku napájení |
| Tlačítko | Reset |
| Stavová LED | Provozní stav / indikace alarmu |
| USB rozhraní | USB-C pro downlink nebo připojení externího kabelového snímače teploty vodiče (rozsah -20° až +100°C) |
| Bezdrátová technologie, protokol | LoRaWAN |
| Přenosová frekvence | CN470/EU868/RU864/1N865/AU915/US915/KR920/A5923-1&2&3 |
| LoRaWAN anténa | 50ohm, SMA konektor Female (střední PIN) |
| Vysílací výkon | 16dBm (868 MHz) |
| Citlivost | -137dBm |
| Režimy | OTAA/ABP Class C |
| Napájení | DC 12V / Max. 5.8W z přiloženého DIN adaptéru |
| Ochrana před přepětím | 4kVac(r.m.s)(1mA/1min), kategorie přepětí III |
| Provozní podmínky | teplota -20° až +70°C, relativní vlhkost 0 - 95° r.v. nekondenzující |
| Elektrické krytí | IP30 |
| Materiál | ABS+PC (UL94 V0), šedá modrá |
| Rozměry | 49.3 × 98 × 90 mm |
| Hmotnost | 163 g |
| Certifikace | ETL (UL/CSA 61010-1, UL/CSA 61010-2-030), CE (RED a LVD), FCC, SRRC, ROHS |
| Instalace | na DIN lištu a na zeď nebo pomocí magnetů (magnety nutno přikoupit) |
| Technologie | LoRaWAN |
| Výrobce | MILESIGHT |
| Typ IoT čidla | El. proud |





Co je to IoT?
Pojem "Internet věcí" (Internet of Things, IoT) se používá pro označení nejrůznějších počítačových i nepočítačových zařízení připojených k internetu.
Do kategorie IoT zařízení patří zejména různé senzory, čidla, měřiče, snímače pohybu, různé kontrolery atd. Tyto senzory umožňují shromažďovat nejrůznější data a na jejich základě automatizovat různé úkony.
IoT zařízení lze využívat v nejrůznějších oblastech jako je zemědělství, logistika, zdravotnictví, energetika, doprava, meteorologie atd. Kromě toho se tato technologie uplatňuje v oboru inteligentních elektroinstalací (např. chytrá města, chytrý průmysl apod.).
Příkladem IoT aplikace může být nasazení senzorů teploty, vlhkosti nebo úrovně osvětlení pro automatizované zavlažování pole nebo golfového hřiště, pro řízení větrání a osvětlení skleníku atd.
Pro komunikaci IoT zařízení a jejich připojení k síti (Internetu) se používají různé technologie. Důležitým požadavkem je zejména nízká spotřeba a v případě bezdrátového přenosu také dostatečný dosah resp. pokrytí. Většina IoT zařízení (čidel) je totiž napájena z vnitřních baterií a jsou často instalována v místech bez elektrické nebo síťové přípojky. Níže jsou uvedeny některé v současnosti používané IoT technologie.
LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) 
Jednou z nejrozšířenějších IoT bezdrátových technologií je LoRaWAN (Long Range Wide Area Network).Vzhledem k malému vysílacímu výkonu a občasnému vysílání třeba jen několikrát denně, může být životnost baterií v LoRa IoT zařízeních až 10 let. Díky využití bezlicenčních pásem v rozsahu metrových, resp. decimetrových vln může být dosah až několik desítek kilometrů, přičemž průchodnost signálu do staveb je relativně příznivá. V Evropě se pro LoRaWAN využívá okolí kmitočtu 868 MHz, přičemž datový tok se pohybuje v řádu stovek bitů až několika kilobitů za sekundu.
Propojení LoRaWAN sítě s internetem zprostředkovávají LoRaWAN brány (gateway), které přijímají data od koncových IoT zařízení. Tyto brány mohou být pro připojení k internetu vybaveny různou konektivitou (Ethernet / WiFI / 4G / 5G). LoRaWAN síť je spravována centrálním síťovým serverem (může být součástí brány), který pak předává data z IoT zařízení aplikačnímu resp. cloudovému serveru, který umožnuje vizualizovat naměřená data a na jejich základě provádět požadované automatizované úkony (řízení závlahy atd.).
Pomocí LoRa IoT zařízení lze vytvořit buď vlastní soukromou LoRaWAN síť, nebo lze využít LoRaWAN síť některého z poskytovatelů tohoto připojení (České radiokomunikace, Starnet atd.).
NB-IoT (Narrow Band Internet of Things) 
NB IoT je úzkopásmová celulární radiová síť navržená pro Internet věcí (IoT). NB-IoT využívá pro svou komunikaci existující síťovou strukturu mobilních operátorů a patří do stejné rodiny mobilních standardů jako jsou GSM, 3G, 4G, 5G. NB IoT síť je provozována ve zpoplatněném licencovaném pásmu (700/800/900 MHz), přičemž využívá úzké pásmo 180 kHz. NB-IoT síť v ČR provozují O2 a Vodafone, kteří pokrývají prakticky celé území vč. vnitřních prostor budov. Výhodou NB-IoT je tedy dobré pokrytí, díky licencovanému pásmu nehrozí rušení nebo nenadálé výpadky. Ke zprovoznění IoT systému tedy nepotřebujete žádnout IoT bránu, stačí vám nainstalovat do NB IoT čidla SIM kartu a připojit ho k NB-IoT síti některého z mobilních oprátorů.
WiFi HaLow (WiFi High-efficiency Low-power) 
Zdálo by se logické využít pro komunikaci IoT čidel standardní WiFi síť. WiFi síť je dnes takřka všude a stačí tak přidávat čidla do existujících sítí. Současné verze WiFi však mají příliš velkou spotřebu (baterie v čidle by nevydržela ani týden) a malý dosah okolo 100m.
Tyto nevýhody by měl odstranit poměrně nový standard WiFi HaLow (IEEE 802.11ah), který pracuje v pásmu pod 1GHz (obvykle v okolí 868MHz). Oproti standardní WiFi poskytuje HaLow nižší datový tok, který je však zcela dostatečný nejen pro přenos dat ze standardních IoT čidel, ale i pro přenos obrazu z IoT kamer. Signál s nižší frekvencí (868 MHz) se lépe šíří ve volném terénu i ve vnitřních prostorech a zajišťuje tak dobré pokrytí s dosahem cca 1 km. WiFi HaLow se vyznačuje malou spotřebou, takže baterie v IoT čidle mohou vydržet i několik let.
Připojení WiFi HaLow čidel k Internetu zajištují WiFi HaLow IoT brány vybavené Ethernet rozhraním případně mohou mít vestavěný 4G LTE modul pro připojení prostřednictvím mobilní datové sítě.

Ethernet 
Na rozdíl od výše uvedených technologií se jedná o standardní technologii pro drátové lokální sítě. Ethernet je běžně používán pro propojování různých zařízení v domácnostech, kancelářích a datových centrech. Využití Ethernet připojení pro IoT zařízení je výhodné v místech s elektrickou přípojkou a stávající LAN. Ehernet síť nelze zarušit, není třeba řešit problém s výdrží baterií (Ethernet IoT čidla lze napájet z externího zdroje, případně po Ethernet kabelu (PoE)).
IoT zařízení Milesight
Společnost Milesight patří k předním výrobcům produktů pro síťový video dohled (IP kamery, NVR aj.) a komponent pro internet věcí. IoT sortiment tohoto výrobce zahrnuje různá LoRaWAN čidla (senzory pro kontrolu kvality ovzduší, teplotní čidla, senzory vlhkosti, senzory úrovně osvětlení, detektory zaplavení, měřiče výšky vodní hladiny, ultrazvukové měřiče vzdálenosti, detektory vlhkosti půdy, senzory elektrické vodivosti, senzory tlaku v potrubí), dále LoRaWAN brány s různou konektivitou (Ethernet, WiFi, 5G), LoRaWAN kontroléry (vč. modelů se solárním dobíjením) a v neposlední řadě široký výběr průmyslových 5G/4G routerů (vč. verzí s GPS, WIFi, PoE atd.). K vizualizaci naměřených dat a k monitoringu a ovládání vzdálených zařízení poskytuje Milesight cloudovou službu, která je k dispozici jak v "lite" verzi zdarma, tak v placené profi verzi. Pro své IoT produkty používá Milesight označení AIoT, čímž odkazuje na využití těchto zařízení v chytrých aplikacích (AI - Artificial Intelligence). Kompletní IoT sortiment Milesight naleznete na našem e-shopu escadtrade.cz v sekci "IoT čidla a zařízení".
Výrobky nabízené v našem e-shopu splňují požadavky Nařízení EU o obecné bezpečnosti výrobků (GPSR, nařízení (EU) 2023/988) a požadované bezpečnostní informace jsou uvedeny v návodu u výrobku.
viz také plnění zákonných povinnostíESCAD Trade s.r.o.
U Továren 770/1b
Praha 10 Hostivař
Tel: 271 745 458
Hodnocení od našich zákazníků: